Istočno Sarajevo – grad koji nudi sve iz prostog razloga što ima sadržaje za svačiji ukus i za sva godišnja doba. Proleća su čarobna, kada jahorinski snegovi počinju da se tope i mnoge reke i planinske potoci počinju da se bude uz zelenilo i cveće u dolinama. Ovde se vazduh udiše punim plućima, jer su leta sveža i prijatna.

Neki bi rekli kako Istočno Sarajevo samo nema more… I tačno je, nema more, ali ima „plaže“ i kupališta od kojih se pogotovo ističe jezero na Ravnoj planini. Takođe, neverovatan je osećaj voziti pedalinu na vrhu Jahorine, na skoro 2000 metara nadmorske visine, pa se sa vrha spustiti jednim od najdužih Alpine coastera u ovom dijelu Evrope. Ovde postoje i brže vode – vožnja kajaka na Bioštici u blizini Romanije je neverovatna priča.

A kad smo već kod neverovatnog i Romanije, pripremite se za neverovatne poglede i široke horizonte. Via ferrata na Romaniji i iskustvo koje ona pruža su nešto što će se prepričavati godinama. Niko nije ostao ravnodušan, ni iskusni planinari i alpinisti, kao ni rekreativci i turisti koji nisu skloni velikim avanturama. Da, tačno je, neko voli avanturu, neko voli udobnost uz kamin i lepotu planinskog ambijenta… Pogotovo uz čašicu domaće rakije ili čuvenu romanijsku jagnjetine sa ražnja ili ispod sača. Gastro priča ovog kraja je priča bez kraja. Ta priča se ne priča toliko riječima koliko reakcijama posetilaca koji probaju neke od lokalnih specijaliteta. Doduše, ne manjka ovde ni specijaliteta internacionalne kuhinje pogotovo u hotelima svjetskog ranga na Jahorini.

Čarobno je ovo mesto. Toliko prostranstvo netaknute prirode i šuma koje su mešovite, zimzelene i listopadne. Pogledati sa Jahorine prema Ravnoj planini i dolini Prače kada dođe jesen je priča obojena u hiljadu boja. To je priča koju vetar i lišće ovde pričaju vekovima. Ne prođe puno, a onda sve te boje postanu veselo bele. Hiljade skijaša, avanturista i turista kreće se jahorinskim stazama. Svi su dobrodošli na Jahorinu i na njoj za svakog ima mjesta. Jahorina se može pohvaliti prvorazrednim alpskim i nordijskim stazama za dnevno ili noćno skijanje. Staze su prilagođene kako za početnike tako i za ljubitelje ekstremnijeg skijanja.

Pored toga izdvaja se i panoramska vožnja gondolom ili šestosjedom, a planina je uređena po standardima svetskih skijališta te se može pohvaliti i ski liftovima, školama, rentalima i luksuznim hotelima sa dobrim noćnim provodom. Ovo je planina na kojoj su održane XIV zimske olimpijske igre, međutim, toliko je obogaćena sadržajima, kao i čitav grad Istočno Sarajevo, da uskoro može organizovati i letnju olimpijadu. Staže za pešačenje, vožnju biciklima i kvadovima, kao i sportske dvorane u Palama i Istočnom Novom Sarajevu su jedan od razloga zbog kojih ovde dolaze svetske reprezentacije na sportske pripreme. Tako je Istočno Sarajevo postalo grad šampiona i svetskih prvaka. Ovde su najdraži i veoma česti gosti muška i ženska odbojkaška reprezentacija Srbije kao i najčuveniji teniser sveta Novak Đoković (po kome jedna ski staza na Jahorini nosi ime).

Nije Istočno Sarajevo nastalo preko noći. Ovde su se od antike spajali mnogi putevi. Srednji vek je bio prilično bogat, a to potvrđuju i brojni ostaci nekadašnjih kula i gradova koji i danas prkose vremenu, kao i drugi arheološki pronalasci. Neki od tih artefekata su pronađeni u mnogim pećinama ovog kraja koje su sa svojim ukrasima postale prave turističke atrakcije, ali su i dalje čuvari endemskih životinjskih vrsta.

Toliko izbora, toliko bogatstvo sadržaja na jednom mestu su razlog zbog kojeg se sa pravom može reći da je Istočno Sarajevo grad koji nudi sve.

31.1.2023./Izlagači 2023./