Herwig Buhrow, zvanični bloger Ryan Air-a napisao je svoje utiske o Nišu: „Ovde vam se ljudi raduju, a priče iz Niša koje ćete prepričavati, sigurno niko od vaših prijatelja nikad nije čuo, niti doživeo.“
Niš je jedan od retkih gradova koji na prvi pogled očara ljude svojom ležernom atmosferom i toplim gostoprimstvom.
Čuvenu nišku izreku „Merak nema cenu“ najbolje ćete doživeti tokom posete nekoj od kafana gde vas očekuje lagano uživanje u nizu jela koje će se smenjivati pred vama za kafanskim stolom i sve to uz piće, dobru muziku i druženje.
Jedno je sigurno – ukus vrhunskih niških gurmanluka definitivno nećete zaboraviti, jer se pripremaju na autentičan način i isključivo od svežih namirnica iz neposredne okoline grada.
Putovanje kroz istoriju Evrope
„Niš je grad na čijim se ulicama i dalje mogu pronaći živopisna sećanja na burnu prošlost. Drevna Tvrđava, memorijalni spomenici i muzeji čine Niš savršenom destinacijom za proučavanje istorije.“ Web site: www.alltherooms.com
Niš je jedna od najinteresantnijih istorijskih destinacija u Srbiji. Obilazeći niške spomenike i muzeje čućete neverovatne priče o imperatorima i herojima, priče o stradanjima, ali i priče o hrabrosti koje nikog ne ostavljaju ravnodušnim.
Medijana je bila luksuzno predgrađe antičkog grada Naisussa (današnjeg Niša), koje je izgrađeno početkom IV veka tokom vladavine rimskog cara Konstantina Velikog i njegovih naslednika. Danas je Medijana jedan od najznačajnijih arheoloških parkova u Srbiji, u kojem se mogu videti ostaci carske vile sa peristilom i više od 1000 kvadratnih metara vrednih podnih mozaika, koji dočaravaju deo raskoši ove jedinstvene rezidencije rimskog imperatora Konstantina Velikog.
Niška tvrđava koju su sagradili Osmanlije početkom 18. veka jedna je od najlepših i najočuvanijih orijentalnih građevina na centralnom Balkanu. Istorija utvrđenja na ovoj lokaciji počela je u 1. veku nove ere kada su rimske legije otvorile put novoj civilizaciji. Podignuta od strane Rimljana i Srba, tvrđava je više puta rušena i obnavljana sve dok Osmanlije nisu dale svoj konačni izgled 1723. godine.
Ćele-kula na turskom, a na srpskom kula od ljudskih lobanja jedinstven je spomenik na svetu koji godišnje obiđe desetine hiljada posetilaca godišnje. Mnogi domaći i strani sajtovi preporučuju posetu Ćele kuli, a neki od njih uvrstili su ovaj muzej u 5 mesta na svetu kada su u pitanju lokaliteti „mračnog turizma“.
Brdo Čegar, 7 km od Niša, mesto je na kome se 1809. dogodio čuveni herojski podvig vojvode Stevana Sinđelića – pucanj u barutanu koji je usmrtio samog vojvodu, srpske ustanike ali i veliki broj osmanlijskih vojnika. U znak odmazde, Osmanlije su od lobanja pognulih srpskih ratnika sagradili Ćele kulu.
U autentičnom prostoru nekadašnjeg koncentracionog logora doživećete jedan od najmračnijih perioda svetske istorije. Obilazeći glavnu logorsku zgradu, samice i dvorište ograđeno bodljikavom žicom čućete brojne priče o stradanju i patnji, ali i o hrabrosti i neuništivosti ljudskog duha.
Brdo Bubanj, udaljeno 3 km od centra grada, tokom Drugog svetskog rata bilo je mesto masovnih streljanja zarobljenika iz Koncentracionog logora u Nišu. Na stratištu je nakon oslobođenja podignut spomenik „Tri pesnice“, visine 16, 14 i 12 m, koje simbolizuju muškarca, ženu i dete i čuvaju sećanje na čitave porodice koje su stradale na ovom mestu.