Nacionalni park „Sutjeska“ s pravom nosi epitet bisera Republike Srpske.
Najstariji i najveći nacionalni park u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini prostire se na 16.052,34 ha, a više od 66 odsto pokriveno je šumama, dok ostatak čine livade, pašnjaci i goleti. Park je osnovan 1962. godine u cilju stvaranja i očuvanja istorijskog konteksta Bitke na Sutjesci iz 1943. godine sa memorijalnim kompleksom. Nacionalni park „Sutjeska“ često nazivaju Josemitom Balkana. Park obuhvata široko planinsko područje na tromeđi Bosne i Hercegovine i Crne Gore, oivičen je rekama Pivom, Drinom, izvorišnim tokom Neretve, a nadvijaju ga planinski masivi Bioča, Vučeva, Maglića, Volujaka, Lebršnika i Zelengore. Najviši vrh Bosne i Hercegovine, Maglić (2.386 m.n.v.), nalazi se na području Parka.
Upravo zbog lepote svojih vrednosti i činjenice da se radi o netaknutoj prirodi, ovaj nacionalni park 2000. godine dospeo je u II kategorijiu IUCN-a (Odjeljenja UN-a za zaštitu prirode i prirodnih dobara). Nacionalni park „Sutjeska“ čuva najraznovrsniji kompleks ekosistema u Bosni i Hercegovini, koji je i jedan od najosobenijih na prostorima jugoistočne Evrope. U srcu Parka smešten je i strogo zaštićeni prirodni rezervat Perućica (1.434 ha), najočuvanija i najveća prašuma u Evropi, u kojoj je od osnivanja Nacionalnog parka strogo zabranjena bilo kakva intervencija i uplitanje čoveka. Nije ni čudo što se ovo jedinstveno mesto nalazi na Tentativnoj listi Svetske baštine UNESCO-a.
Na jednom području ljubitelji prirodnih lepota mogu vidjeti sve što požele – od pitomih dolina, gustih šumskih kompleksa, planinskih pašnjaka do visokih planinskih masiva. Na Zelengori se nalazi osam glacijalnih jezera, poznatih „gorskih očiju“, a tu su i impozantni kanjoni Sutjeske, Hrčavke, Jabučnice, bistrih planinskih reka koje su bogate potočnom pastrmkom. Veoma je dragocen i bogat fond divljači, kao i retkih biljnih vrsta, od koji su mnoge endemske. Na listi bogate flore Nacionalnog parka „Sutjeska“ je čak 100 vrsta jestivih gljiva i izobilje lekovitog bilja i plodova prirode. Životinjski svet je veoma bogat i raznovrstan, sa velikim brojem beskičmenjaka, posebno iz reda leptira, ali i vodozemaca, gmizavaca i riba, 36 vrsta i 18 familija sisara, te mnogobrojnih vrsta ptica. Retkom i proređenom divljači smatraju se: divlja mačka, ris, slepo kuče. U Nacionalnom parku „Sutjeska“ zabeleženo je 114 vrsta ptica, što čini trećinu poznatih vrsta u Bosni i Hercegovini! Od 114 vrsta registrovanih, 61 vrsta živi i gnezdi se u Parku, 32 posećuju Park samo tokom leta, ali se takođe tu i nastane. Spisak ptičijih porodica u Parku uključuje i 9 vrsta detlića (familija – Picidae). Taj broj predstavlja 90% ove familije u Evropi i pokazuje koliko mu šumsko područje Parka svojom ekološkom raznovrsnošću i mogućnostima odgovara.
Na području Nacionalnog parka nalaze se i mnogobrojni spomenici starije i novije istorije. Bitka na Sutjesci (Peta ofanziva, „Operacija Schwarz“) dešavala se od 15. maja do 15. juna 1943. godine na prostorima Crne Gore, istočne Hercegovine i istočne Bosne, a završne i najkrvavije borbe odigrale su se na području reke Sutjeske i planinama koje je okružuju. U spomen na tu veliku bitku, na Tjentištu je izgrađen Memorijalni kompleks, čiji je centralni deo Monumentalni spomenik, delo akademskog vajara Miodraga Živkovića, kao i Spomen-kuća Bitke na Sutjesci, arhitektonsko remek delo mladog beogradskog arhitekte Ranka Radovića.
Nacionalnim parkom „Sutjeska“ upravlja Javna ustanova Nacionalni park „Sutjeska“, sa sedištem na Tjentištu. Član je EUROPARC-a.